Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Vlasovci, Novotný, ruská propaganda

3. 12. 2019 17:05:25
Také jste shlédli video s výstupem pana Novotného v ruské televizi? Mě to tedy pohnulo napsat blog. Blog, který nebude ani o Vlasovcích, ani o panu Novotném a vlastně ani o ruské propagandě. Ale o porozuměmí tomuto světu.

Pán, který se živí zviditenováním v bulváru, vytáhl nyní do politiky. Komunální. Ale rybník je mu malý. Rozhodl se vytáhnout karty nejenže celonárodní, ale přímo mezinárodní politiky. A hned nese eso. Ruská televize ho pak pozve do inkvizičního pořadu, kde využije všech prostředků, jak z něho udělat ještě většího blázna než je.

Mě z toho vyplývají zásadní otázky:

1_Je důležité kdo s tématem přijde a v jakém kontextu? Je správné podpořit "správnou věc", ve které "nese prapor" nedůvěryhodná osoba?

Pro mě to totiž takto stojí. Pomník Vlasovcům bych za určitých podmínek podpořil, jako připomenutí jejich role, připomenutí jejich příšerného osudu i úlohy v dějinách a i jako poděkování za možná nikoliv nezjištně, ale přesto prokazatelně poskytnutou pomoc. Zdráhám se tak učinit, protože ve snaze vztyčit pomník nevidím snahu vypořádat se s minulostí, ale snahu o zviditelnění toho pána, pro jehož velikášství je zjevně Řeporyjský rybník dávno malý.

2_Je správné mít vědomý podíl na "inkvizičním procesu" a sehrát propagnadistickou předem danou roli?

Pan Novotný totiž právě toto udělal. O ničem jiném, než o inkvizičním procesu se totiž hovořit nedá. Otázky byly kladeny urážlivě, předjímaly odpověď, byly od začátku útočné. Zjevně si ruští "žurnalisté" předem dost nagooglili, protože u nejspíše záměrně "cukavého" videa promítali fotografie minulých eskapád toho pána. Zcela mimo kontext, s jediným cílem - znevěrohodnit ho. Nutno podotknout, že vsadili na předvídatelnou šaškovitost toho pána a ten je nezklamal. Jeho fotografie v halabala přehozené uniformě z nějakého večírku po půlnoci by jistě tak nevynikla, kdyby si u toho neklepal na čelo a nekoulel očima.

Celkové vyznění je jasné. Ruský divák si udělal obrázek o pomateném regionálním politikovi, který to nemá v hlavě v pořádku. A je celkem jasné, že takové "nasazení" ruské žurmnalistiky se dalo předem předpokládat. Měl se tedy zůčastnit?

Zde si nejsem jist. Nutno ale panu Novotnému přiznat, že si i přes svůj zjev a projev karikatury (potud naplnil očekávání ruské TV), nenechal mnoho líbit a zcela ve svém stylu nezvladatelného puberťáka se nenechal do kouta zatlačit. Možná mu pak kamarádi "poplácali po ramenou, že se nedal!".

Ale o tom, jestli dokonale naplnil vizi scénáristy té frašky, anebo jestli se jim přeci jen trochu vymknul se nechá vážně pochybovat.

3_Jak tedy rozumět těmto událostem a tedy i dnešnímu světu?

- V našem světě je tím nejdůležitějším velikost urvaného mediálního prostoru.

- Neomalenost a exhibicionismus se mohou vyplácet.

- Přehnaným sebevědomím můžete udělat nejen ze sebe blba, ale i z věcí, za které se perete bramboračku.

- Přijmout pozvání a podílet se na "diskusi", která diskusí není je faul stejně, jako pro takovou "diskusi" psát scénář.

- Důvodně pochybuji o pohnutkách pana Novotného při výstavbě pomníku. Nejsem totiž přesvědčen, že se více než o "připomenutí osvoboditelů" jednalo od začátku o chladnokrevný kalkul ve snaze se zviditelnit. A to je, zobecněno, další postřeh. Mnoho z apelů současného světa nejsou míněny tak upřímně, jak se snaží tvářit. U reklamy na prací prášek to dnes chápe každý, jiné zprávy, zejména ty v "nových médiích" je za hoaxy a skryté účelové reklamy či kampaně nutné odhalit.

Prostě pořád doufám, že je třeba bojovat nejen za správné věci, ale i adekvátním způsobem. A stávky či "připoutávání se ke komínům" je odůvodnitelné až jako extrémní výzva společnosti, ukáže-li se jinak jako hluchá. Jen doufám, že nejsem v tomto světě sám.


Autor: Pavel Vávra | úterý 3.12.2019 17:05 | karma článku: 17.52 | přečteno: 540x

Další články blogera

Pavel Vávra

Velký Bratr objevil DPH

Bordelu s DPH na pivo či lanovky jsme se všichni už hořce zasmáli. Měli bychom ale spíše zpozornět. Nejvíc se směje Velký Bratr. Toho DPH bordelu se totiž dá báječně zneužít ke špiclování.

14.2.2020 v 7:53 | Karma článku: 25.77 | Přečteno: 644 | Diskuse

Pavel Vávra

Ovčáček, vyhrožování a násilí

Mluvčí pana prezidenta (a tedy pan prezident) tak často mluví o obavě z "násilí na protestech Milionu chvilek", že člověk nutně musí dospět k názoru, že si takový scénář přejí.

18.7.2019 v 13:19 | Karma článku: 22.84 | Přečteno: 501 | Diskuse

Pavel Vávra

Občanské fórum - Milión chvilek

Nás, velmi NESOURODOU skupinu protestujících, spojuje stejně jako v roce 1989 obava z koncentrace moci v nedůvěryhodných rukách a snaha ODMÍTNOUT stávající neuspokolivý stav. Proč tedy nevzniklo něco jako Občanské fórum dneška?

25.6.2019 v 13:13 | Karma článku: 15.37 | Přečteno: 849 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Andre Martirosyan

Čína, koronavirus, spiknutí: jak přesvědčit svět, aby vás měl rád

Koronavirus způsobující nemoc COVID-19 vznikl v Číně a rychle se rozšířil mimo jiné kvůli nedostatku včasné reakce čínských úřadů. Nyní se to tamní vláda snaží relativizovat a stavět se do role zachránce. A my jim to věříme.

31.3.2020 v 15:00 | Karma článku: 26.92 | Přečteno: 625 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Smrt. Promořeno. Dříve či později dožene čínská chřipka každého...

Znamená to snad, že virus nakonec dožene všechny těžce nemocné a velmi staré lidi s oslabenou imunitou? Ti mrtví zatím hovoří dost jasně. U nás nezemřel žádný mladý zdravý člověk, či snad dokonce dítě. Je to důvod k oslavě....?

31.3.2020 v 13:31 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 834 | Diskuse

Jan Dvořák

Kdo bude na koni, až se tady vyhlásí „Orbánův“ stav?

Opozice hřímá. Ing. Kalousek se dokonce vyzbrojil třemi pistolemi, ministr Hamáček uklidňuje, že jde jen o materiál k diskusi, premiér připustil, že návrh se příliš nepovedll - zřejmě chce dopilovat. A navíc není vhodná doba. Prý.

31.3.2020 v 11:53 | Karma článku: 17.55 | Přečteno: 839 | Diskuse

Jan Ziegler

Česko odmítlo evropský nákup roušek

Evropská unie nemůže reagovat na koronavirovou krizi stejně jako Čína nebo USA, z jednoduchého důvodu, není to stát, ale společenství států. Navíc jistí jedinci svádí na Unii vlastní selhání.

31.3.2020 v 11:20 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Vladimír Zeman

Spolčení hlupců aneb to nevymyslíš.

Nevěřícně čtu na liště programu ČT 24. WHO nevidí smysl ve všeobecném nošení roušek. Je to spolčení hlupců, nebo o co vlastně v kauze koronavirus jde? Pokud se svět nespojí v nějakém řešení této krize a nebude postupovat jednotně

31.3.2020 v 10:35 | Karma článku: 38.11 | Přečteno: 1451 | Diskuse
Počet článků 51 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1289

Jsem architekt, sledující a nelhostejný k tomu co se kolem něj děje. Nechci být součástí mlčící většiny. Nechci žít v bublině. Chci mít názor, který si udělám sám.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Influencer olizoval toaletu v rámci koronavirové výzvy. Nyní má COVID-19

V době šíření koronaviru obletěla svět sociálních médií nesmyslná výzva, která vybízí k tomu, aby lidé olízli sedátko...